Charakteristika 2.st

Budova druhého stupně je historickou budovou z roku 1927.

Druhý stupeň Základní školy V. Hejny v Červeném Kostelci zahrnuje žáky od 6. do 9. třídy a představuje klíčovou fázi vzdělávacího procesu, kdy dochází k rozvoji základních znalostí, dovedností a postojů, které jsou důležité pro další vzdělávání i pro život. Ve školním roce 2022/2023 bylo na druhém stupni celkem 16 tříd, což svědčí o velkém počtu žáků a širokém záběru výuky, která probíhá podle školního vzdělávacího programu s názvem "Škola dětem."

Tento vzdělávací program je zaměřen na podporu samostatnosti, zodpovědnosti a rozvoj klíčových kompetencí žáků. Učební plán je rozdělen do jednotlivých předmětů, přičemž od sedmého ročníku je povinná výuka druhého cizího jazyka, kterým je obvykle němčina, francouzština nebo ruština. Kromě těchto jazyků mají žáci možnost volby z široké nabídky volitelných předmětů. Tyto předměty zahrnují například technické činnosti, sportovní výchovu, estetickou výchovu nebo konverzaci v angličtině. Tímto způsobem škola podporuje individuální zájmy a talenty žáků a poskytuje jim prostor pro rozvoj v oblastech, které je zajímají.

Důležitou součástí vzdělávání na druhém stupni je rovněž podpora matematické a čtenářské gramotnosti. Škola se snaží rozvíjet analytické a kritické myšlení žáků, které jsou základem pro úspěch v dalších fázích vzdělávání a v praktickém životě. Z tohoto důvodu je kladen důraz na porozumění a aplikaci matematiky v každodenním životě a na rozvoj schopnosti číst s porozuměním, analyzovat texty a kriticky je vyhodnocovat.

Kromě akademické stránky klade škola velký důraz na tělesnou výchovu a sportovní aktivity. Žáci se pravidelně účastní různých sportovních soutěží, turnajů a zážitkových aktivit, jako jsou například lyžařské kurzy, vodácké výlety nebo cykloturistické akce. Tyto aktivity nejen posilují fyzickou kondici žáků, ale také rozvíjejí týmového ducha, zodpovědnost a schopnost spolupráce.

Dalším významným aspektem vzdělávání na druhém stupni je výchova k občanským a etickým hodnotám. Žáci se učí, jak se správně rozhodovat, jak respektovat názory druhých, a jak přispívat ke zlepšení komunity, ve které žijí. Tyto hodnoty jsou začleňovány nejen do výuky občanské výchovy, ale i do celkového školního prostředí, které je založeno na vzájemném respektu a podpoře.

Škola také spolupracuje s rodiči a snaží se je aktivně zapojit do vzdělávacího procesu. Pravidelné rodičovské schůzky zejména formou triád, konzultační hodiny a různé společenské akce, jako jsou školní besídky nebo dny otevřených dveří, poskytují prostor pro výměnu informací, názorů a zkušeností.

Na závěr lze říci, že druhý stupeň Základní školy V. Hejny v Červeném Kostelci nabízí komplexní a vyvážený vzdělávací program, který připravuje žáky nejen na další fáze jejich vzdělávání, ale i na život mimo školní lavice. Důraz na rozvoj klíčových kompetencí, podpora individuálních zájmů a talentů, a zapojení rodičů do vzdělávacího procesu jsou klíčovými prvky, které přispívají k celkovému úspěchu žáků a ke kvalitnímu vzdělávání na této škole.