2. stupeň

Svět kolem nás - Indonesie, sopečná odysea.

Výchovně vzdělávací zeměpisný pořad v kině Luník.
Svět kolem nás - Indonesie, sopečná odysea.
Datum konání akce
11. 10. 2024 8:00 - 9:30 11. 10. 2024 10:00 - 12:30

S jedenáctým dílem projektu Svět kolem nás se podíváte do daleké, barevné a rozmanité země. Do Indonésie. Národní heslo „jednota v rozdílnosti“ nás bude provázet po celou dobu naší cesty - budeme se setkávat s různými kulturami, zvyky, jazyky a lidmi.

Indonésie, neboli Indonéská republika, leží v jihovýchodní Asii a Oceánii a tvoří ji více než 17 tisíc ostrovů a ostrůvků. Je to čtvrtý nejlidnatější stát na světě. Hlavním městem je Jakarta, moderní a pulzující metropole a zároveň největší město celé Indonésie ležící na ostrově Jáva. Podobně jako se New Yorku přezdívá „velké jablko“, Jakartě se přezdívá „velký durian“.

V Jakartě naše sopečná odysea začíná. Nejprve se zadíváme do nebe v moderním centru města, kde se do závratných výšek tyčí moderní mrakodrapy. Už od samého začátku nás bude provázet indonéská pohostinnost. Přijmeme pozvání a s bohatými bankéři si sedneme v pouliční restauraci na tradiční mi goreng. Překvapí nás tím, že i v této hektické době ovlivňují jejich životy šamani, kteří jim svými rituály pomáhají vyhnat zlé duchy.

A protože milujeme extrémy, vydáme se pro srovnání na nejodpornější a nejšpinavější místo Jakarty. Na Gunung Sampah, v překladu horu odpadků. Místo, kam denně přijždí stovky náklaďáků vysypat svůj smradlavý obsah. Obrovskou skládku, kde žijí stovky lidí bez elektřiny a tekoucí vody. Lidé se tu odpadem doslova živí. Ale nenechte se mýlit, bude se jednat o naprosto úžasné setkání! S lidmi, kteří si i přes tento obtížný životní úděl zachovávají své úsměvy!

Fosilní pozůstatky Člověka jávského naznačují, že indonéské ostrovy byly obydlené už zhruba před 2,5 miliony let. Díky ideálním podmínkám pro zemědělství a zvládnutí pěstování rýže se mohly rozvíjet vesnice i města, které nakonec daly základ prvním královstvím.

Indonéské ostrovy byly významným obchodním centrem zhruba od 7. století, kdy místní obchodovali s Čínou a Indií. Muslimští obchodníci přinesli islám a evropští kolonizátoři v době zámořských objevů bojovali o ovládnutí obchodu s kořením. Po třech a půl stoletích holandské nadvlády získala Indonésie po druhé světové válce nezávislost.

Indonésie je největším ostrovním státem světa a rozkládá se na třech souostrovích - Velké a Malé Sundy a Moluky. Rozprostírá se kolem rovníku, leží tedy na severní i na jižní polokouli. Většina ostrovů je sopečného původu, Indonésie je totiž součástí tzv. Ohnivého kruhu. To je oblast kolem Tichého oceánu, která je charakteristická výskytem sopečné činnosti a zemětřesení. Sopečnou aktivitu prozkoumáme na ostrově Jáva, kde se vydáme ke stále aktivní sopce Bromo, s dělníky těžící síru sestoupíme na samé dno kráteru sopky Kawah Ijen a podíváme se i na následky sopečné exploze u sopky Merapi.

Díky tropickému klimatu a ostrovnímu charakteru je indonéská příroda velmi rozmanitá. Bohužel počty zvířat v posledním století drasticky klesají. Lesy jsou odstraňovány kvůli rozvoji zemědělství a lidského osídlení, v poslední době také kvůli pěstování palmy olejné. Rychlá industrializace je hrozbou pro životní prostředí.

Indonésií také prochází tzv. Wallaceova linie, která odděluje území rozšíření asijských a australských druhů. Fauna a flora směrem na západ od této linie má více asijský a směrem na východ více australský charakter.

Po stopách kriticky ohrožených orangutanů se vydáme na ostrově Borneo. Podíváme se i na místní plantáže palmy olejné.

Indonésie je neskutečně rozmanitá země. Na každém ostrově se setkáme s jinými kulturami, zvyky, jazyky, i způsobem života. Z ostrova Sumatra se vydáme na izolovaný ostrov Siberut, který je domovem původních obyvatel Mentawajů, dříve obávaných lovclebek a lidojedů.

Na Borneu navštívíme dajackou vesnici, která je postavená na kůlech kvůli častým povodním. Zúčastníme se i rušného plovoucího trhu ve městě Banjarmasin. Na ostrově Sulawesi se podíváme, jak se staví lodě poctivě a ručně. Budeme také svědky pohřební ceremonie kmene Toraja, fascinujícího horského etnika s bohatou minulostí.

Malý ostrůvek Bali je vyhledávaným cílem cestovatelů, turistickým a surfařským rájem. Cestovní ruch a turismus tvoří 80% ekonomiky ostrova. Přesto ale nejvíce lidí stále pracuje v zemědělství. Bali je také známé svými rýžovými políčky, které jsou oázou klidu na tomto rušném ostrově. Z Bali také pochází zavlažovací systém Subak - důmyslný zavlažovací systém kanálů, tunelů, stavidel a hrází, který se využívá k pěstování rýže na terasovitých políčkách.

Na Bali žije většina indonéské hinduistické menšiny, všude jinde převládá islám. Podíváme se do balijských hinduistických chrámů, necháme se zlákat rytmem tradičního tance kecak, podlehneme vábivým melodiím a půvabným pohybům tance legong. Vtáhne nás atmosféra kohoutích zápasů, které jsou mezi místními velmi oblíbené, i když oficiálně zakázané.

Didaktická rovina:

  • základní fakta o Indonésii
  • poloha Indonésie na mapě světa, práce s mapou
  • hlavní město Indonésie
  • kontrasty mezi obyvateli v rámci jednoho města
  • celý ostrov, jako jediná diaspora hinduismu v muslimské zemi
  • zavlažovací systém Subak a pěstování rýže
  • turismus, cestovní ruch, ekologické dopady nadměrného turismu
  • etnická různorodost jednotlivých ostrovů
  • stručná historie Indonésie
  • nadvláda Nizozemí
  • současná Indonésie
  • střídání náboženství a vnějších vlivů
  • Mentawajové - život bez elektřiny a internetu
  • Dajakové - kulturní zvyky, svatba v džungli
  • Torajové - způsob života, pohřební ceremonie, uctívání předků
  • tropický podnebný pás
  • Wallaceova linie - vysvětlení pojmu, mapa, zástupci asijských a australských druhů
  • orangutani - charakteristika, rozšíření, ochrana
  • důsledky odlesňování,
  • plantáže palmy olejné, ekologické dopady / ekonomická důležitost
  • geografie Indonésie
  • souostroví Velké Sundy, Malé Sundy, Moluky
  • Pacifický ohnivý kruh - vysvětlení, mapa, litosférické desky
  • sopka - vysvětlení pojmů, projevy sopečné činnosti
  • zemětřesení - vysvětlení pojmů, projevy a následky zemětřesení, pojem tsunami

zdroj: http://www.svetkolemnas.cz/popis-programu/indonesie/z/2703/

Máte dotazy?